KIZLIK ZARI NEDİR?

 

Himen 

 

 

  Himen ( kızlık zarı) vajen girişinden 1-1.5cm içeride doku katlantısı şeklinde yerleşmiş bağ dokusudur. Tarihsel, sosyokültürel ve dini faktörler kadın cinsel anatomi ve fizyolojisinin anlaşılmasında hep etkili olmuşlardır. Tarih boyunca klitoris ve kızlık zarı üzerine yapılan çalışmalar gizli ve yasaklı olarak devam etmiştir. Ancak 20.yüzyılın sonlarında bu konular açıkça konuşulur ve üzerinde çalışmalar yapılır boyuta ulaşabilmiştir. Kadının kendi vücudunu tanıması ve bedeni üzerinde hak iddia edebilmesi, batılı toplumlarda daha erken kadınların hak arayışlarını artırırken bizim de içinde bulunduğumuz toplumlarda kadın cinselliği ve özgürlüğü hala bir tabu konumundadır. En başta kızlık zarı (himen), bekaretin ve masumiyetin temeli olarak görülüp onun evlilik öncesi kaybedilişi tüm masumiyetin kaybı olarak kadında derin bir  ruhsal travma etkisi gösterebilmektedir. Anatomik olarak bir fonksiyonu olmamasına rağmen, fizyolojik olarak  kadın bedeninde doğumsal olarak bulunup enfeksiyonlardan koruyucu etkisi olan kızlık zarının nasıl bir yapısı olduğu, hangi durumlarda yırtılacağı veya yırtıldığında ne olacağı ile ilgili maalesef kulaktan dolma bilgilerle gençlerimiz evliliklerine başlamaktadır. Bu konu hakkındaki neredeyse şehir efsanelerine dönüşen dayanaksız bilgiler kadınlar üzerinde inanılmaz bir korkuya; ya çok kanarsa, çok acırsa?!, dönüşerek daha ciddi cinsel problemlere ( vajinismus gibi) kapı aralamaktadır.

Hayatta her zaman dört dörtlük kararlar veremeyiz. Verdiğimiz kararların sonuçları yaşadığımız toplum değerleri ile örtüşmediğinde bize yardım edecek bir el ararız.

KIZLIK ZARI MUAYNESİ

 

Kızlık zarı ne zaman yırtılır?

 Kızlık zarı ile ilgili her sorunuza yeterli cevabı kliniğimizde bulabilirsiniz, kızlık zarı her zaman ilk ilişkide yırtılmayabilir ya da belirli spor dalları (at binme sporu, uzun süreli bale eğitimi, nadiren jimnastik) ile uğraşanlarda fark edilmeyen yırtılmalar olabilir. İlk cinsel temasla yırtılabileceği gibi, daha sonraki cinsel temaslarda veya nadir de olsa normal doğum yapana kadar yırtılmayabilir.

 Kızlık zarının zedelenmesi genellikle sivri ve sert bir cismin vajene duhulü ( geçişi) ile olmaktadır. 

KIZLIK ZARI TİPLERİ

 

 

Her kadında kızlık zarı kanaması olur mu?

Kızlık zarının yırtılması her zaman kanama ile  sonuçlanmayabilir , bunda kızlık zarının yapısı önem taşımaktadır. Bazı kızlık zarlarının ortasındaki doğal açıklığı normalden daha geniş olabilir ve böylelikle penisin giriş ve çıkışında zar etkilenmeyebilir. Esnek kızlık zarı tabirini de bu gurup oluşturmaktadır. Dolayısı ile biz her kadına evlilik öncesi danışmanlık ve muayene önermekteyiz. Kanama miktarı ise kişiden kişiye değişiklik gösterir. Hafif pembe renkli akıntı olması da kızlık zarı kanaması olabilirken normal kanama şeklinde de olabilir.

 

 

Ağrım çok olur mu?

Kızlık zarının yırtılması beraberinde kanama ve ağrı hissi yaratabilir. Ancak bu durum kişiden kişiye, kişinin ağrı algına ve zar yapısına göre değişiklik gösterir. Elek şeklinde veya kalın kızlık zarında ağrı beklentisi biraz daha fazladır. Ayrıca ilk gece korkusunu aşmak üzere de danışmanlık vermekteyiz.

Kızlık zarını zedeleyen diğer durumlar nelerdir?

Sanılanın aksine sürtünme veya klitorise yapılan mastürbasyon ile kızlık zarı zedelenmez. Vajinal tamponlar ve parmak sokma ise direk temas oluşturacağı için kızlık zarını zedeleyebilir. Bakire kadınlara direk yapılan vajinal muayeneler de zarı zedelerken, bunun yanında genital bölgeye direk travma ve kazalar da kızlık zarını etkileyebilir.

Kendi başıma kızlık zarını görebilir miyim?

Kızlık zarı vajinal girişin yaklaşık 1.5 cm gerisinde yer aldığı için ayna tutarak kendi kendimize kızlık zarını görmemiz mümkün değildir. Vajinal duvarlar, özellikle bakire kadınlarda, birbiri ile temastadır, yani vajinal kanal kapalı olduğundan ve kişisel anatomik farklılıkların da varlığı göz önüne alınarak  kızlık zarı muayenesi kendi başımıza yapabileceğimiz bir muayene değildir. Ancak bir jinekolog bunu yapabilir. Dışarıdan bakarak kişi, kızlık zarının zedelenip zedelenmediğini ve şeklini anlayamaz. Kızlık zarı yırtıldıktan sonra ise yerini düzensiz doku kalıntılarına bırakır.

Şüphelenilen her durumda sizlere yardımcı olmayı görev addederek öncelikle kızlık zarı tipleri hakkında genel bir bilgilendirme yapmamız gerekir;

Kişiden kişiye değişen kızlık zarları içerisinde en sık annüler (halka) tip daha sonra da yarım ay (ksentrik) şekli gelmektedir. İmperfore ( deliği olmayan) himen cerrahi yöntemle açılır, bu gurubu genç adölesanlar oluşturur, adet döneminde kanaması olmayan şiddetli karın ağrısı hissederek başvuran hastalardır. Cerrahi olarak kızlık zarı çıkarılarak adet kanına yo���Accedil;ılır. Septalı ( bölmeli) ve kribriform (elek) şeklinde kızlık zarı olan kadınlarda cinsel ilişki zor ve ağrı hissi belirgin olabilmektedir. Bu gurupta da cerrahi olarak kızlık zarının çıkarılması önerilmektedir.