EGER Gebelik kriz ve istemiyorsanız

Eğer hamile iseniz ve nereden yardım alacağınızı bilmiyorsanız bu durumda yalnız değilsiniz. Dünyada birçok kadında aynı ikilemin içinde bulunmuştur bu nedenle korkmuş ve şaşkın olabilir. Bu çok normal duygu hali içerisindeyken biz size hamileğiniz hakkında önemli kararlar almak için gereken bilgiyi vermek için buradayız Gebelik testi pozitif ve bu durum sizin için dünyada her şeyin tükendiği bir an ise ozaman bir dakika durun ve durumunuzu değerlendirin sağlıklı karar almamız gereken şu anda size karar almadan önce zaman bize zaman ayırmanızı profosyonel sağlıklı hizmet almanızı tavsiye ediyoruz..
 
İçinde bulunduğunuz ruh hali: korkmuş, endişeli veya boğulmuşluk hissi olabilir. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız üzerinizde karar verme baskısı varsa ve bu durumda kendinizi yalnız hissediyorsanız. İstenmeyen gebelik karşısında iki uçlu zor yolculuğunuzda kürtaj (küretaj) veya doğum seçeneklerinde hayallerinizi umutlarınızı veya planlarınızı beraber psikolojik danışman ve ekibimizle beraber değerlendirelim. Bizim için ve sizin için en doğrusu sağlıklı aile planlaması hizmetleri ve bilgilendirilmektir. Kliniğimiz kontraseptifler danışma ve reçeteler gebelik kontrolü, doğum ve acil kriz sorunlarını çözen içeren bir sağlık merkezidir.
İstenmeyen gebelik karşısında yardım da danışmanlık hizmeti de veriyoruz ve ekibimiz size yardımcı olmak için eğitildi. Bu zor ve stresli bir anınızda sizinleyiz.
 

KADIN NEDEN KÜRTAJ OLUR?

 

Kadınlar için hiçbir zaman neden ne olursa olsun kürtaj yönünde alınmış bir karar oldukça güç alınmıştır . Bazen gebelik kendisi tarafından seçilmiş birinden değildir. Ensest ya da cinsel taciz veya tecavüz sonucu hamile kadınlara azımsanmayacak kadar sık rastlanabilir ki bu durumda kadın sıklıkla tahliye yolunu seçecektir. Bu kadınlar bedenlerinin ihlal edildiğini düşünce ve belleklerinde doğum yoluyla yaşamak zorunda istemiyorlar. Çünkğ bebekle başlayacak ve yaşayacak bu düşünceyi tüm ömür boyu hisetmek oldukça ağır.
Zaman zamanda kadınlar ne duygusal ne de zihinsel olarak anne olmaya hazır olmadığı için kürtaj olmayı tercih ediyorlar. Ebeveynlik kimliğine girilmesi gebelik planlanmış bile olsa korkutucu veya yıldırıcı bir görev gibi algılanabiliyor. Bazen neden eğitim olabiliyor bu durumda kadın hamile bir anne veya eğitimli bir anne adayı olmak arasında seçim yapmak zorunda kalabiliyor ki bu durum ,üniversite gençliğindeki genç kadınlar arasında yaygındır. Çoğu genç kadın uygun bir eğitim olmadan hem anne ve bebek bakımı hemde iş bulmanın son derece zor olduğunun bilincindedir.
Öte yandan mutlu ve bebeği isteyen hamile kadın bebeğin sağlıksız olması olması nedeniyle kürtaj kararı ile karşı karşıya kalabilir. Bu genellikle şu şekilde açıklanabilir ,zamanında doğması beklense bile çocuğun normal bir hayatı ciddi anormallikleri nedeniyle yaşaması mümkün olmayacak olan fetusleri tarifler
Gebelik planlı ve çok isteniyor ancak bir anda bazen açıklanabilir bazen bilinmeyen nedenlerle düşük ile sonlanabilir. Bu durumda rahim içindeki gebelik materyalinin boşaltılması amacıyla küretaj uygulanır
 

Kürtaj Öncesi Yapılacak hazırlıklar

Kürtaj Sonrası Dikkat Ediecekler

Kürtaj Sonrası gebe kalabilirmiyim

KONTRASEPSİYON(KORUNMA) İÇİN  HANGİ YÖNTEM?

 
Kontrasepsiyon(korunma) için kullanılacak  pek çok yöntem mevcut.Bunlardan hangisi  size uygun doğum kontrolü , Bu soruyu doğru cevaplamak için  her biri hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz.Bizim amacımız  zaman ayırdığınıza size özel değer li bilgiler bulacaksınız.Eğer korunacak kişi erkek ise onun   için korunma amaçlı  iki yöntem vardır  ya  prezervatif  veya  erkek sterilizasyonu(vazektomi) kadınlar için ise  çok sayıda korunma metodu mevcuttur. Seçenek sayısındaki fazlalık nedeniyle çiftlerin korunma başarısında  kadınların sorumluluğu daha fazla olabiliyor sonucuna ulaşabiliyoruz.
 
 Bu web sitesindeki kontrasepsiyon amacıyla kullanılan her yöntem hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.  Eğer bu yöntemleri karşılıklı ve daha uzun zamanda  konuşmak isterseniz randevu ile bize ulaşabilirsiniz.Metodu belirlerken önce şu soruları kendinize sorun
 
 Sevgili okuyucum önce şu soruları cevaplayalım:
1.Hamile kalmayı istediğin zaman
 
 a) oldukça yakında,b) uzun yıllar sonra c) uzak ya da d) hiç
 
2.Yaşam tarzınıza ve cinsel tercihlerinize  en  uygun kontrasepsiyon  nedir ? ve ben bunu  nasıl istiyorum?
 
3. Ne sıklıkla sex yapıyoruz?
a)her gün, b)sık sık seks ya da c)daha az olması
 
4.Her zaman aynı  yöntemini kullanmak isteyip istemediğiniz.
 
Soruların cevapları kontraseptif kullanımı hakkında kararınızı etkileyecektir.  Yaşam tarzı ve ilişkiler gibi  kavramlarda yıllar içinde  içinde değişebileceği için kontraseptif  tercihlerinizi etkileyebilir. Bu nedenle tüm yöntemleri tanıyalım  ve dikkatlice  okuyalım.
 
 
 
 

AİLE PLANLAMASI YÖNTEMLERİNDE REHBERLİK HİZMETLERİ:

 
   Aile planlaması yöntemlerinin amacı  hastalar  için mevcut bilimsel bulgular ışığında seçimler sunarak kontraseptif kullanımı ile ilgili daha etkili ve daha güvenli seçenekler oluşturmaktır. Doç. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç bu konuda uzun yılların getirdiği tecrübe ve bilgi birikimi ek olarak muayene bulgularınıza göre çeşitli rehberlik seçenekleri sağlamaktadır. Bu seçeneklerin sunumu hizmet  kalitesini ve erişimi geliştirmek için güncelleştirilebilir.Degerli okuyucu  küçük bilgilerle başlamak istiyorum.Kontraseptifler hizmet pazarına sunulmadan önce iki grup çalışması sözkonusudur  Bir grup kontraseptif yöntemler hakkında temel biyomedikal soruları yanıtlarken( Teknik Rehberlik / Yeterlilik Çalışma Grubu maksimize Erişim ve Kalite girişimi, Uluslararası Kalkınma, ortak bir çaba ve diğer uzmanlardan oluşan bir parçasıdır). Diğer grup ise  rehberlik hizmeti sağlar ki bu grup hekim veya sağlık çalışanlarından oluşur  bu yolla kim hangi yolla  kontraseptif yöntem kullanabilir veya  kim  için hangi tıbbi kriterlere göre  önerilmektedir gibi sorular yanıtlanır. Öneriler Dünya Sağlık Örgütü / Aile Planlaması ve Nüfus Birimi tarafından desteklenen verılere dayanmaktadır. Genel olarak hastaya yapılan rehberlik hizmetlerinde aile planması yöntemleri ve  başlamak için hangi  zamanını uygunluğu ,uygun kullanma şekilleri ve  korunma   yöntemleri arasında en  fazla seçeneği sunmak için yardımcı olunur. Rehberlik hizmeti alan hastalar  seçtikleri yöntemleri nasıl  kullanacağını bilir  yan etkileri ile başa çıkmak için hizmet veren ekibe  yardımcı olur.Bizler rehberlik hizmeti vererek hasta dostu yaklaşım programları ile  hizmet kalitesini en üst düzeye çıkarmayı ve kolay bilimsel tabanlı  erişim uygulamaları sağlayarak sizin  ihtiyaçlarınıza  uygun hale getirmeyi amaçlıyoruz.

İstenmeyen Gebelik
İstenmeyen gebelik, çiftlerin korunmalarına rağmen elde edilen plansız gebeliktir. Birçok kez bebek haberi sevindirirken, bir oka Detaylar