HYMENOPLASTİ

KIZLIK ZARI ONARIMI VEYA KIZLIK DİKİMİ

 

Geçmişte doğru kişi olduğunu düşündüğünüz insanla en özelinizi paylaşıp sonra pişman mı oldunuz? Kendinizi hissettiğiniz duygulardan ve yaşanmışlıklardan dolayı suçlu hissetmeyin.

Biliyoruz ki, yaşadığımız toplum kuralları çoğu zaman bizleri kuşatmakta ve hayatımıza yön vermektedir. Bu şartlar oluştuğunda size yardım edecek birileri olduğunu bilmenizi isteriz. Toplumumuzda bekaret denildiğinde ilk akla gelen kızlık zarı ya da Latin dilinde “hymen”, kadının vajinasının dışarıya açıldığı yerden 1-1.5cm içeride yer alan deri kıvrımı şeklinde bir dokudur. 

 

Çocukluk döneminde sert ve kalın olan kızlık zarı ergenlik döneminde hormonların etkisi ile yumuşayıp esner ve adet kanının akmasına izin verir. Yapı olarak ön yüzü deri arka yüzü mukoza ile örtülüdür. Kızlık zarının yapısı, esnekliği, yeri ve kalınlığı her genç kızda farklılıklar gösterir. Ayrıca farklı kızlık zarı şekilleri vardır; anüler (halka) hymen, imperfore (deliksiz) hymen, septalı hymen, kribriform ve esnek (yırtılmayan) hymen gibi.

Tıbbi olarak kızlık zarını onarmak mümkündür ve bu işleme “hymenoplasty” adı verilmiştir. Bu onarım düşünüldüğü kadar zor ve korkutucu değil, aksine uzman kişilerce yapıldığında sizi hayal kırıklığına uğratmayacak bir işlemdir. Kızlık zarı onarımı iki şekilde yapılmaktadır;

ilki kalıcı yöntem denilen vajinal dokudan flep kaldırılarak yapılan onarım,

diğeri ise geçici yani evlenmeden 2-3 gün önce kızlık zarının dikilmesi şeklinde olan yöntemdir.

Her iki yöntemde oldukça kolay ve acısızdır.

Sadece 15 dakika sürecek, lokal veya tercihinize göre genel anestezi ile yapacağımız ve yürüyerek eve gidebileceğiniz sağlık hizmetiDİR 

Kızlık zarı onarımı sonrası nelere dikkat etmeliyim?

Kızlık zarı onarımı sonrası genital bölge hijyenine dikkat edilmeli, ilk 1 hafta oturarak banyo yapılmaması, kabızlık kalınmaması önerilmektedir. Ağır spor aktivitelerle uğraşanlarda bu durum kısıtlanır. Kalıcı yöntem uygulandı ise, hasta düzenli kontrollere çağrılmaktadır.

Partnerim dikişi hisseder mi?

Bu konuda deneyimli hekimler tarafından yapılan onarımlarda jinekolog dışında kimsenin anlaması olası değildir. Vücut tarafından emilen dikiş materyali kullanılmaktadır.