Geçmişte kadınlar genellikle kendi cinsel organlarına bakmaktan çekinirler beklide korkarlardı buna en büyük neden  çocukluk yıllarından başlayan ailesel öğretiler etkili olmaktaydı. Sosyal ve toplumsal mitler nedeniyle cinsellik yok sayılmaktaydı .Bilgiler genellikle tam doğru olmayan gizlice arkadaştan veya abladan ,yengeden,komşudan gizlice öğrenilmekteydi.Bu nedenle birçok yanlış,hatalı veya abartılı savlar ,anlatılar içermekteydi.

Oysaki günümüzde bilginin yaygınlaşması,ulaşılabilir olması ,eğitici görsel ve sözel materyallar yoluyla kadın  cinseliğini fark  etti.  Son yıllarda kadının kendini daha fazla fark etmesiyle cinsel hayatıyla  genital yapısı  arasındaki  doğrudan ilişkiyi fark etmesini sağlamıştır.Böylece kendini ifade edebilen kadın  tıpkı yüzü gibi genital organınında güzel,çekici ve alımlı  olmasını istedi.Bu beklentiler kadınlar arasında tıpkı yüzü kadar değerli ve etkili GENİTAL –CİNSEL YÜZ kavramını oluşturdu.Genital bölgede kadının yüzü gibi estetik ve kozmetik desteğe ihtiyaç duymaktaydı.  Bu kişisel farkındalık nedeniyle dünyada ve ülkemizde giderek artan oranda  genital estetik işlemler amacıyla başvuran  hasta sayısında artış  oluşmaktadır.Genital güzelleşme amacıyla uygulanan genital estetik işlemlerden en sık uygulananlar  ise vajinal estetik, labioplasti(küçük-iç dudak estetiği), genital renk açma, genital tüylerin uzaklaştırılması,doğum kesilerinin yarattığı skar izlerinin düzeltilmesi sayılabilir.
Her yıl daha fazla yaygınlaşan vajinal estetik operasyonlar ile kadının kendine güveni gelmekte ,cinsel hayattaki mutsuzluklarından uzaklaşmakta ve kadında daha iyi bir cinsel psikoloji sağlamaktadır.Vajinal sorunlar ensık zorlu normal doğumlar sonrasında veya doğum sonrası kadının kendine zaman ayıramaması yada dinlememesinden kaynaklı olarak oluşan  patolojiler  nedeniyle  oluşmaktadır.Vajinal ve cinsel organ anatomisinde sonradan  yaşanmışlıklarla oluşan en   sık karşılaşılan sorunlar rahim,idrar torbası,makat  sarkmaları ,doğum dikişlerinin açılması,iz kalması,dikişlerin enfeksiyon kapması nedeniyle oluşan kötü yara iyileşmesi genital  renk ve şekil bozukluklarına yol açmaktadır. Kadının kendini beğenmemesi sonuç olarak psikolojik problemlere,ağrılı cinsel ilişki veya cinsel haz eksiklikliğine yol açabilmektedir.
 

NEDEN LAZER VAJİNAL SIKILAŞTIRMA(VAJİNOPLASTİ)

 
Bugün artık cerrahi vajinoplasti tarihe karışmıştır.Sebebini şu şekilde açıklayabiliriz vajina yaklaşık 10 cm lik bir kanal olmasına rağmen cerrahi uygulamalar ancak giriş birkaç cm lik kısmına etkili olmaktadır oysaki geriye kalan 2/3 (üç te ikilik)  büyük alan  cerrahi vajinoplastide işlem görmemektedir . Bu durumda şu soruyu sormak istiyorum eğer 10 cm lik bir kanalın ancak ilk 3 cm sine işlem yapılabiliyorsa  sorunun ancak görünen  kısmı çözülmüş gibi olmaz mı?
 
Oysaki günümüzde lazer  vajinoplasti  işlemi   vajinal kanalın tümünü sıkılaştırmakta yani rahim ağzından vajina gişine kadar etkili olmaktadır.Böylece vajinal ciltaltı dokuda kollojenizasyonun uyarılmadığı tek bir nokta kalmamaktadır.Kanal boydan boya daha genç bir dokusal yapıya ve anatomiye kavuşmaktadır.
Birde lazer vajinoplastide uygulama  cerrahi bir işlem olmaması  nedeniyle vajinal ve genital alanda yüzeyel  sinir kesisi oluşmamaktadır.Sinir dokusu dokunma ,basınç gibi iletileri beyne ileten hücrelerden oluşmuştur.Ameliyat geçiren hastaların tecrübeleri vardır ameliyattan sonra ameliyat yerine dokunduklarında hissetmezler örneğin sezeryandan sonra kadınların bir süre kesi etrafındaki dokunma duyusunu  hissetmemelerinin nedeni yüzeyel sinir kesileridir.
 
Burada anlatmak istediğim lazer vajina estetiğinde bir cerrahi işlem uygulanmayacağından dolayı  yüzeyel sinir kesileri olmayacaktır böylece  vajinal duyarlılık azalmamakta  ve erkek cinsel organının vajina içindeki yarattığı basınç hastalar tarafından daha iyi algılanmaktadır.Cinsel doyuma ulaşmada bu nedenle daha belirgin artmaktadır.
 

Kusursuz Genital Yapı

 

Vajino Plasti Nedir?

 VAJİNAL SIKILAŞTIRMA NASIL YAPILIR?  

 
Sevgili hanımlar bu metod ağrısız anestesizi almadan ayaktan uygulanabilir herhangi bir yan etkisi olmayan sadece vajinal kollajenizasyonu yani doku kalitesini artırarak dokuyu sıkılaştıran bir yöntemdir. İşlem sonrası istirahat ağrı veya kesici ihtiyacı oluşmamaktadır yani işlem sonrası medikasyon gerekmemektedir. İşlem sonrası cinsel perhiz ise sadece iki hafta olup oldukça tolere edilebilir bir süreçtir.
işlem esnasında anestezi lokal dahi gerekmemektedir. işlem sonrasında istirahat gerekmez herhangi bir yan etkisi yoktur.Tedavi süresi 25 dakikadır.İşlem sonrası komplikasyon görülmemiştir.
 
  • işlemin avantajları
  • işlem öncesi hazırlık gerektirmemesi
  • işlem esnasında antibiotik ,ağrı kesici ihtiyacı olmamaktadır
  • Başarı oranı yüksek
  • ayağa kalkış süresi kısa
  • ayaktan bir uygulama olması nedeniyle anestezi,infeksiyon,red riski yok
 
Sonuç
 
lazer vajinal sıkılaştırma (lazer vaginal thightining) oldukça güvenli ve etkili bir yöntem
Perineometrik ölçümler tedavi başarısını belirlemede objektif bir ölçüt
Pek çok kadının hayatını pozitif yönde etkileyeceği bir gerçek
Özet
Kadınlar için anne olmak çok güzel ve aynı zamanda oldukça zahmetli  bir işlem. Bazen çile şeklini alabilen bu sürecin ardından eğer eylem gerçekten  oldukça zahmetli  gelişmişse bebek annenin  vajinal  kanalından dışarı çıkarken  bu bölge anatomisini bozmaktadır. Oluşan pelviktaban zarlarındaki yırtılmalar sarkmalara vajina ağzında açılmalara neden olmaktadır.
Bu problem bir çok kadın tarafında rahim sarkması olarak bilinmektedir.Bilindiği gibi bu sorun bazen cinsel yaşamı etkilemektedir. Bu durum bazen kadını etkileyerek orgazm sorunlarına bazende erkeği etkileyerek cinsel organını vajen tarafından sarılmadığını yeterince sıkı olmadığını  ifade ederek tatmin olmakta zorlandığından şikayet etmektedir.
Bu durum eşlerin birbirini anlayamadığı hallerde evliliği yıpratmaktadır. Böyle bir şikayet mevcutsa  eşler bir arada görülmeli ve pelvimetri ismini verdiğimiz basınç ölçme cihazları ile pelvic basınç kaydedilmelidir. Ancak bu  yolla tanı güvenilirliği sağlanabilmektedir. Hasta tanı aldıktan sonra  Jinekolojik lazer uygulamalarından vajinal sıkılaştırma veya  gençleştirmeden bahsedebiliriz. Sevgili hanımlar bu metod ağrısız anestesizi almadan ayaktan uygulanabilir herhangi bir yan etkisi olmayan sadece vajinal kollajenizasyonu artırarak dokuyu sıkılaştıran bir yöntemdir. İşlem sonrası istirahat ağrı kesici ihtiyacı gerekmemektedir. İşlem sonrası cinsel perhiz ise sadece iki hafta olup oldukça tolere edilebilir bir süreçtir.
 

ALTERNATİF AMELİYATSIZ  TEDAVİ  SEÇENEKLERİ

 
Elektrik stimulasyon tedavisinin jinekolojik alanda kullanımı ülkemizde yok denecek kadar azdır. Oysaki bu tedavi Amerika ve bir çok ülkede artık günlük hayata girmiştir.  Hatta Avrupa Birliği ülkelerinde doğum sonrası elektrik stimulasyon tedavisi sosyal güvenlik kurumlarınca  karşılanmaktadır .Doğum şekli ne olursa olsun  her kadına uygulanmaktadır.