HYPER EMEZİS GRAVİDARUM

Gebelerin % 50 sinde ilk 3-12 haftalar arasında bulantı kusma vardır.Bulantı ve kusmalar yemeklerden sonra şiddetlenir ve artarsa günde 5 ve üzerinde olursa Hyperemezis gravidarum olarak adlandırılır.

Risk faktörleri arasında ; Maternal obezite,anne yaşının 35 üzerinde olması,Hiç doğum yapmama,Çoğul gebelik,Sigara kullanımı sayılabilir.

Bunun yanında psikolojik faktörler ve nöroendokrin faktörlerde (troidlerin fazla çalışması,Kc disfonksiyonu,Lipid değişimleri,İmmunolojik faktörler ) nedenler arasında sayılabilir.

Klinikte en önemli bulgular arasında sıvı kaybı vardır.Sıvı kaybının yoğunluğuna göre hemokonsantrasyon oluşur.İhtiyacı olan enerjiyi karşılamak amacıyla vücut önce karaciğer glikojen depolarını kullanır. Ardından yağ yakmaya başlayan organizma keton cisimlerini ortaya çıkarmaya  başlar. Keton cisimleri ortaya çıkar ve açlık asidozu yerleşir.Keton cisimleri ortaya çıkar ve açlık asidozu oluşur.Kusmalarda bol miktarda CL kaybedildiğinden hipokloremik  alkakoz ardından metabolik asidoz ortaya çıkar.

Orta ve ağır vakkalarda  sıklıkla rastlanalar;Kilo kaybı ,Ketonemi ,ketonüri,sklerada sarılık,serumda bilüribin artması,serum proteinlerinde değişme,hemokonsantrasyon,doku harabiyetine bağlı,elektrolit denge bozuklarına bağlı hiperkalemi,hipokloremi,Sodyum kaybı sonucu gelişen nefrit tabloya eşlik etmesin diye kontrol edilmelidir.