KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ

Kendi kendine meme muayenesi yaklaşık 15 dakika sürer. Doğru teknik tüm memenin muayenesi için önemlidir.

Aynanın önünde kollar her iki yandan memelerinize bakınız; her birine ayrı ayrı farklı bir görünüm var mı inceleyiniz. Memelerin alt kısmına bakmayı unutmayın  gerekirse elinizle kaldırın.Ardından sır üstü yattıktan sonra  elleriniz kafanızın arkasında kenetleyin ve öne doğru bastırın. Göğüs kaslarınızın kasıldığını hissedeceksiniz ve meme kontürlerinin görebileceksiniz. Yan tarafa döndüşünüzde dış bölgeleri de göreceksiniz.Sonra elleriniz kalçalarınıza bastırırken hafif öne eğik ve omuzlar ve dirsekler öne doğru itilmiş olarak memelerinize bakınız.

Dik durun ve bir kolu yukarı kaldırırken diğer elin orta üç parmağının orta kısmı ile memenizi hissedin.

Sol omzunuzun altında yastık ve sol eliniz kafanızın arkasında olacak şekilde yatarken sağ elinizin orta üç parmağının orta kısmı ile sol memenizi hissedin. Dıştan başlayarak meme ucuna doğru ilerleyin. Sonra meme ucunu nazikçe akıntı gelecek mi diye sıkın.

Aynı şeyleri sağ omzunuzun altında yastık varken sağ memenize yapın. Köprücük kemiğe ve koltukaltına kadar olan bölgeleri de muayenede inceleyin.

Kendi kendine meme muayenesini düzgün yapabilmek için “arama paterni” kullanmak faydalı olacaktır. “Çizgi” tekniğini kullanmak için kolun altından aşağı doğru memenin hizasını geçene kadar inin sonra parmaklarınızı orta hatta biraz yaklaştırın ve aşağıdan yukarı hareket edin. Tüm memeyi tarayana kadar yukarı aşağı harekete devam edin. “Kama” paternini kullanırken memenin dışından başlayıp meme ucuna gidin ve tekrar dışa geri dönün. Tüm memeyi her seferinde ufak bir bölüm taranacak şekilde inceleyin. Dairesel paternde memenin dış bölümünden başlayarak tüm memeyi dairesel olarak meme ucuna doğru daha küçük daireler yaparak tarayınız.

Kendi kendine meme muayenesini adetten 3-5 gün sonra yapınız. Eğer adetler bilinemiyorsa her ay aynı tarihli bir gününü seçebilirsiniz. Muayene şüpheli kitle elinize geldiyse hekiminize kontrole gidiniz.