SERVİKAL EROZYON(RAHİM AĞZI YARASI)

Serviks adını verdiğimiz rahim ağzında  sıklıkla enfeksiyon nedeniyle ancak travma sonrasıda olabilecek kırmızı , pembe yara görünümü ile kendini gösteren bir tablodur.jinekolojik muaynede  servikal alanda yani rahim ağzında çeşitli nedenlerle servikal mukozanın altında  yer alan servikal stromanın ortaya çıkışı ile sonuçlanan serviksin vajinal kısmının yüzey epitel kaybıdır. Servikal eversiyon  ise (endoserviksin koyu kırmızı kolumnar epitelinin ortaya çıkması) sıklıkla servikal erozyon  yani rahim ağzında yara olarak şeklinde yanlış olarak tanımlanmaktadır. Nedeni genellikle travmadır. Seksüel travma , dışarıdan tedavi amacıyla kullanılan  iatrojenik (diafram, tampon , biyopsi veya diğer uygulamalar), kullanımı sonucu oluşabilir.

Rahim ağzı yarasına sahip hastaların şikayetleri :

  • Kırmızı tabanlı, keskin sınırlı deprese düzensiz biçimde lezyonlar
  • Kanama genellikle yoktur ama dokunulduğunda hassaiyeti nedeniyle kanayabilir veya postkoital lekelenmelere neden olabilirler.
  • Artmış mukoid (berrak) akıntı bulunabilir.

Tanı spekulum muaynesi esnasında  gözle  görmek  tanı koymak için yeterlidir. Kolposkopi tanının desteklenmesi için kullanılabilir ama nadiren gerekir. Asidifiye edici ajanların ve topikal antibiyotik kullanımı tartışmalıdır. Gereğinden fazla veya az tanı almış; tedavi veya müdahale gerekmez ve ilave problemler yaratabilir; eşlik eden daha kötü bir patolojinin atlanması tedavinin gecikmesi ile sonuçlanabilir.