VAJİNAL KURULUK

Vajinadaki nem kaybı nedeniyle hastada kaşıntı, iritasyon ve cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olacak şekilde normal işlevini yapılasında zorlanma durumudur. Vajinal  nemin kaybına neden olan en önemli nedenler arasında  enfeksiyon ya da östrojen uyarısının azalması (atrofik değişiklik) sayılabilir.Yani vajinal kuruluk vajinal fizyolojideki değişikliklere bağlı olabilir. Bazen nadir olmakla beraber  kişinin kendisi usulsüz veya  yetersiz ya da uygun olmayan seksüel uyarı nedeniyle cinsel isteksizlik duyuyorsa  ,Oluşan istek kaybı ve kuruluk  seksüel fobi ya da ağrıya bağlı da olabilir.Bu durumda kişide cinsel isteksizliğin getirdiği vajinal kuruluk olucaktır.Buna ek olarak menapoz sonrası hormon (Östrojen replasman) tedavisi almayan postmenopozal kadınlarda sık görülür. Menapoz sonrası dönemde östrojen stimülasyonunun kaybı (menopoz), vajinit, ilişki bozuklukları nedenleridir.

Vajinal kuruluk hissi, vajinal kaşıntı ve iritasyon, ilişkiye başlangıçta şiddetli ağrı yani disparoni, pelvik muayenede kuru, kızarmış vajinal dokunun görülmesi klinik bulgulardır. Bunun yanında şikayetlerde vajinal enfeksiyondan şüpheleniliyorsa vajinal sekresyonların mikroskobik incelenmesi doğru olur.

Topikal nemlendiriciler ve lubrikanlar (gerektiğinde ya da uzun süreli) kullanılabilir. Östrojen replasman tedavisi ya da vajinal enfeksiyonun tedavisi (uygun ise) gerekebilir. Östrojen kaybı için topikal ya da sistemik tedaviyle genellikle iyi sonuçlar alınır. Vajinit tedavisi de iyi cevap verir.