İNFERTİLİTE NEDİR?

 

Infertilite ya erkek ya da kadın ya da her ikisinin üreme sorunları kaynaklanan nedenlerle meydana gelebilir.Çiftlerin bir yıl içinde korunmadıkları halde gebelik elde edememsi durumudur.

Kadın  İnfertilite  Nedenleri:
 
Kadında cinsel yolla bulaşan enfeksiyon öyküsü
Düzensiz  adet döngüleri ve yumurtlama bozuklukları
Endometriozis
Endometrial anomaliler
 
Myometrial bozukluklar(Adenomyozis,myoma uteri)
Kronik hastalık
Yaş
Sigara
Alkol
Uyuşturucu bağımlılığı
Bazı çiftlerde açıklanamayan infertilite tanımlanabilir. Bu durum günümüz imkanları veya teknolojileri ile infertiliteyi açıklamak için herhangi bir neden bulunamadağı anlamında tanımlanır.Bu çiftlerde kadın  düzenli bir adet döngüsüne sahip erkekte  semen analizi normal sınırlarda yumurtlaması normal tüpleri açık ve  bir yıl korunmasız  beklemiş kişilerden oluşur.
İnfertilite sorunlarının % 50 sinde öncelikle kadın  söz konusudur.  % 25 inde çiftte  hem  erkek hemde  dişi sorunludur. Kadınlarda sıklıkla bulunan üç temel sorun ise: anovulasyon, endometriozis ve tubal hastalık. İnfertilite sürecinin değerlendirilmesinde her üç alanda problemi değerlendiren test içermelidir.
Ovülasyon Disfonksiyonu
 
Kadın infertilitesinin en yaygın biçimidir. Üç grupta değerlendirilebilir anovulasyon (ovulasyon yok), oligovulation (nadir veya düzensiz ovulasyon) ayrılabilir ve yumurtlama sonrası problemler yada defektif ovulasyon (progesteron üretim dengesizliği nedeniyle endometrium gebeliğin sürdürülebilmesi için uygun hale gelemez )
 
Anovulasyon (Yumurtlama bozukluğu)  iki alt grubta incelenebilir
 
Primer ovulatuvar bozuklular burada yumurtalıklar geçirilmiş cerrahi nedeniyle bir yada ikisi zarar görmüş olabilir. Bazen bir şansızlık sonucu alınmak zorunda kalınmış kemoterapi veya radyoterapi ile oluşan bazen nedensiz genetik nedenlerle oluşan erken menopoz  40 yaşın altındaki kadınların% 2′sini etkilemektedir.
Sekonder ovulatuvar bozukluklar burada yumurtlamayı sağlayan hipotalamohipofizer  aks aşırı kilo kaybı veya kilo alma, stres ve bazı ilaçlar gibi çeşitli nedenlerle bozulabilir.
Tubal Disfonksiyonu
Olguların% 20′sinde meydana gelen bir durum nedeniyle  olabilir.Tüplerin tıkanmasına neden sıklıkla klamidya veya pelvik inflamatuar hastalık (PID) gibi bir önceki doğum, düşük veya kürtaj ya da bir CYBH dan (cinsel yolla bulaşan hastalık) dan kaynaklı geçirilmiş  enfeksiyonlara sekonder meydana gelir.
Endometriozis nedenli yapışıklıklar ve bazen fallop tüplerinin tıkanmasına yol açabilir. Endometriosise bağlı kısırlık yaklaşık kısırlık nedenlerinin yüzde % 8 inin nedenini oluşturmaktadır. Dış gebelik veya sterilizasyon nedeniyle oluşan yapışıklıklar ve tubal tıkanıklıklar nedeniyle sperm yol alamayabilir ve tubal faktör nedeniyle sterilite oluşabilir.
 
Psikolojik / FİZİKSEL FAKTÖRLER
Tüm infertilite problemlerinin yaklaşık% 3 ya psikolojik ya da fiziksel sorunlardan kaynaklanıyor olabilir. Stres de dahil olmak üzere, depresyon, iş ya da mali endişeler, geçmişte yaşanan  cinsel taciz ya da tecavüz (hamile bir zaman uzun süre başarısız denedikten sonra).Erkeğe bağlı fiziksel nedenler  erken boşalma, diyabet, aşırı sigara ve / veya içme, iktidarsızlık sterilite nedeni olabilir.İnsanların ancak cok azı  tamamen kısırdır  Çoğunlukla yardım  gerekli olabilir ama  sonuçta gebelik elde edilebilir, bu nedenle hemen umutsuzluğa kapılmamak ve mücadeleye devam etmek gerekir