3D ve 4D ultrasonoğrafi ile fetal takip

 

Obstetrikte 3D ultrasonografi ile fetal takip gebeliğin her döneminde 3 boyutlu görüntü almayı sağlayacaktır. Bebekle ilgili ilk tanısal görintiler 1970 li yılların başında 2 boyutlu görüntü sağlayan sistemlerle kullanıma girmiştir. Her iki sistemde ses dalgalarının yansıması ve alınan görüntünün ekranda visualize edilmesi sistemine dayanmaktır. Üç boyutlu görüntüde bir çok açıdan görüntü sağlayarak görüntü elde etmeyi hedeflemiştir.Buradan gelen sofistike bilgisayar programları yoluyla bebeğin iç ve dış organlarının görünümünü sağlamaktadır.3 boyutlu ultrason derinlik,genişlik ve yükseklik sağlayarak bebekle ilgili iç boyutlu görüntü sağlanabilmektedir.
3 boyutlu ultrason ilk olarak Olaf von Ramm ve Stephan Smith tarafından 1987 yılında  Duke üniversitesinde geliştirilmiştir.Klinik kullanımı fetal anamolilerin takibi amacıyla obstetrikte yer bulmuştur.Buna ek olarak anne ve bebek arasındaki psikolojik bağı desteklemektedir. 3 boyut tarama 4 boyut taramaya benzer ancak 4 boyut buna ek olarak real tıme görüntü sağlamaktadır.Yani 4 boyutlu tarama 3 boyutlu görüntünün tarama ile eş zamanlı ekrana yansıtılması avantajın içermektedir.Dünyadada ve FDA tarafındanda  ultrasonografinin bebeğe bir yan etkisinin olmadığı bilinmeketedir. 
 3 Boyutlu ultrasonoğrafinin en önemli avantajı erken dönemde bebğe ait omrilik,ekstremite gibi anomalileri yakalayabilme şansı sağlamasıdır.Bu tür anomalileri diğer cihazlarlada yakalama olanağı varken 3veya 4 boyut barındıran cihazların yüksek teknolojiye sahip olabilmesi nedeniyle daha kaliteli görüntüyü daha erken zamanda ulaşma şansı sağlamaktadır.Annenin ve bebeğin annenin anlayabileceği bir platformda buluşmasını sağlayarak birbirleriyle olan psikolojik bağını güçlendirmeyi hedeflemiştir. Ultrasoğrafik tarama yapılırken hedefimiz 30 dk dan fazla süreyle hastanın ultrasona maruz kalmasını engellemektir
 
Rahim içindeki fetuste oluşabilecek anomalilerin daha erken ve daha doğu bir şekilde tanınmasında önemlidir. Bunlar arasında özellikle;
 
 

4 boyutlu cihazların avantajları

  •  Bebeğin cinsiyetinin daha erken bir hamilelik haftasında tespiti

  • Rahim içindeki fetuste oluşabilecek anomalilerin daha erken ve daha doğu bir şekilde tanınmasında önemlidir. Bunlar arasında özellikle;

 

  • Spina Bifida (Omurgada oluşan açıklıklar) veya ensefalosel gibi (beynin kemik yapıdan dışarıya   sarkması) gibi santral sinir sistemi ile ilgili problemlerin tespiti 
     
  •  Yarık damak ve yarık dudak anomalilerinin tespiti

  •  Down sendromu gibi kromozomal anomalilerde bebeğin özellikle de yüzü olmak üzere fiziksel görünümünün izlenmesi

 

  •  Bebeğin el ve ayakla ilgili anomalilerin daha net ve doğru şekilde teşhis edilebilmesi

 

  •  Gastroşizis veya omfolosel gibi karın ön duvarında olan defektler sonrasında batın organlarının dışarıda olması anomalilerinin daha erken hamilelik haftalarında tespiti

 

 SIKÇA MERAK EDİLEN SORULAR VE CEVAPLARI 

1.4 D Ultrasonoğrafi Yaptırmak Zararlı mı?

Hayır ultrasonoğrafi cihazları oldukça masum ses dalgası yansımasının üzerine teknolojileri olan cihazlardır.Gönderdikleri ses dalgalarının yansımalarını görüntü haline getirirler.Bu nedenle bebeğe bir rahatsız edici etkisi yoktur.

Ancak sık sık yapılması anlamsızdır tıpba bilimsel bir katkısı yoktur

hasta anlamındada merak giderilmesi dışında sağlığa bir katkı sağlamaz

2. 4 D cihazların klasik cihazlara olan üstünlüğü nedir

Bu cihazlar anne ve bebeğin birlikte daha mutlu bir birlikteliğe ilk adımında rahatlıkla şahit olabilirler

sağladıkları görüntü kalitesiyle o duyguları beslemektedirler .

Ancak organ taramalarında mutlaka 2d ile tarama işlemi yapılmalıdır.Bir önemli ayrıntı bu jenerasyon cihazların teknolojileri ileri olması nedeniyle iki boyuttada yeterli ve oldukça kaliteli görüntü sağlamaktadırlar.

 

3.Dört boyutlu ultrason ne zaman yapılır?

Normal gebelik izlemleri hamileliğin ilk haftalarından itibaren ultrasonlarla yapılabilmektedir. Ancak dört boyutlu görünüm 3. ayın bitmesinden itibaren anlamlı şekilde yapılabilmektedir.  Bu yüzden 16. haftadan itibaren 4D Ultrason için kliniğimizden randevu alabilirsiniz. Ultrasonda bebek görüntüleri için en iyi dönem ise 24-32 arası haftalarda sağlanmaktadır.
 

 4.4D Ultrason randevuma nasıl gelmeliyim?

Ultrason randevulerinize standart muayenelerinizden faklı olmaksızın aynı şekilde gelebilirsiniz. Yanınızda sevdiğiniz aile bireyleri olursa onlarla paylaşma şansınız olabilir.
 

 4D Ultrason güvenli midir?

Evet, ultrason 1970'dan itibaren jinekologlar tarafından güvenle kullanılmaktadır. Şu ana kadar yapılmış çalışmalarda zararlı hiç bir etki saptanmamıştır.
 
American Institute of Ultrasound in Medicine (AIUM)” de tanısal ultrason muayenelerinin doku üzerinde biyolojik etkilerin olmadığı konusunda fikrini beyan etmiştir.
 
 

 4D Ultrason ile her zaman iyi görüntü almak mümkün mü?

Bazı durumlarda bebeğin duruş pozisyonuna ve amniyon suyunun azlığına bağlı olarak düzgün üç boyutlu görüntüler alınamayabilir. Özellikle incelemek istediğimiz kısmın önünde amniyon sıvısının yeterli düzeyde olması gerekir. 
 

4 boyutlu ultrasoğrafi ile bebek resimleri galerisi
                                       Detaylar