Tıbbi Tedavi Seçenekleri

 
idrar kaçırma tedavilerinde önemli olan kaçırmanın tipine göre tedavi edilmesidir.Bu ayrımın yapılmasında doktorunuz size yardımcı olacak ve size en uygun tedavi seçeneğini sağlayacaktır.Bazen kombine yani ikili ,üçlü tedavi seçenekleri hastanın ihtiyacına göre uygulanabilir.Genelikle hastalar başvurularında yaşam kalitesinde olan düşme nedeniyle bıkmışlığın getirdiği acelececilikle invaziv (cerrahi) yöntemlere hazır gelirler ancak untulmaması gereke tıbbi teknikler tüketilmeden cerrahi yola yönelmek hastaya zarar sağlayacaktır.
Davranış tedavileri (Behavioral techniques)
İdrar kaçırma hangi tip olursa olsun davranış tedavileri ve hayat stili değişiklikleri mutlaka hastaya katkı sağlayacaktır.
 

Mesane Egzersizleri

 
Tek başına yada diğer tedavi seçenekleri ile beraber mutlaka birinci basamakta tavsiye edilmelidir.Burada özellikle sıkışma tipi idrar kaçırmada idrar yapma hisini hasta duyduktan sonra bunu geciktirmeye çalışma işleminin öğretisidir.Burada amacımız tuvalet ihtiyacının uzayan zaman aralıkları sağlayarak 3 saate ve daha üzerine çıkarmaktır.
Buna ek olarak idrar yaparken bir kısmını yaptıktan sonra arada tutup birkaç dakika bekleyip yeniden işemeye devam edilebilir.bu işlem ile boş mesane hissinin hasta tarafınca öğrenilebilmesidir.Bu egzersizler yoluyla hasta aynı zamanda sıkışma hissini ertelemeyi geliştirecek ve öğrenecektir.Bu esnada yavaş ve derin nefes alınması ve meşguliyet aktiviteside önerilecek öğretiler arasındadır.
 
Programlanmış tuvalet gezileri
Burada idrar yapma ihtiyacı hissetmeden saatine göre tuvalet ihtiyacı giderilerek ihtiyaç aralıkları 2-4 saate kadar artırılmaya çalışılır.Burada idrar yapma hissi programlanmış olur.
 
Sıvı ve diet yönetimi
Günlük alışkanlıkları gözönüne alınarak kafein kısıtlanması,alkol kısıtlanması,sıvı alımının belli saatlerden sonra kontrol edilmesi,kilo verilmesi ve artmış fiziksel aktivite tavsiye edilmektedir.
 
Fiziksel tedavi seçenekleri
 
Pelvik kas egzersizleri
 
Burada yapılaması hedeflenen idrar yapmada yardımcı pelvik taban kasları ve sfinkter üretra adını verdiğimiz idrar yaparken kontrolü sağlayan kasları güçlendirmektir.Bu egzersizler sıklıkla stres yani anatomik idrar kaçırma problemi olan hastalara önerilmektedir ancak urge yani sıkışma tipi idrar kaçırmadada fayda sağlayabilir.
pelvik taban kaslarını geliştirmeyi hedefleyen KEGEL EGZERSİZLERİ nde idrarı yaparken arada tutmayı hayal edin ve içinizden 3-5 e kadar sayarak tutup bırakmayı hedefleyin diyerek özetleyebiliriz.Bu işlemi yaparken hastalara ayna karşısında yapması sağlanarak veya tavsiye edilerek çift kontrolü hasta yoluyla sağlamayı başarabiliriz.Aynı zamanda hastalara tutma egzersizi esnasında karın ve bacak kaslarını işleme sokmaması konusunda uyarılmalıdır.Hasta eğer egzersizleri yaparken bir uyum sorunu yaşıyorsa bu konuda fizyoterapist eşliğinde egzersiz denenebilir.Bunlara ek olarak hastalara vajinal ağırlık ,vajinal koni tarzı destekler önerilebilir.
 
Elektirik stimulasyonu
 
Burada vajen yada rectuma yerleştirilen elektrotlar yoluyla nazikçe pelvik taban kasları elektiriksel stimulasyona maruz kalmaktadır.Özellikle stres inkontinasta etkinliği bilinmektedir ancak tedavi esnasında sabır ve süre istemektedir.Diğer tedavi metodları ile kombine kullanılabilir.
 

İlaçlı tedaviler

 
Antikolinerjik ilaçlar
Bu ilaçlar genelikle sıkışma tipi idrar kaçırmada etkili ajanlardır.Sıklıkla piyasada ve doktorların günlük pratiğinde kullanılan ürünler oxybutynin , tolterodine , darifenacin ,fesoterodine , solifenacin , trospium ( gibi aktif maddeler sayılabilir. Bu ilaçlar aynı zamanda bazı yan etkilere sahiplerdir bunlardan sıklıkla özlenen kuru ağız,kabızlık,puslu görme ve ateşlenme ilk olarak akla gelebilenlerdir .
 
Lokal Östrojenler
Lokal olarak kullanılan yani vajinal krem,tablet,patch(yapıştırma) gibi ürünlerde üretra (idrar yolu)ve vajinal mukozada ve ciltaltı dokuda yenilenme ve güçlenme sağlayacağından tüm idrar kaçırma tiplerinde fayda sağlamaktadır.
 
Trisiklik antideprasanlar
Sıklıkla kullanılan imipramin mixt tip stres inkontinansda seçilmiş hasta grubunda anlamlı derece fayda sağlamaktadır.Duloxetine isimli antideprassanda anatomik idrar kaçırmada fayda sağlayabilmektedir
Medikal Cihazlar
Üretral cihazlar
Üretral tıkaç üretraya yerleştirilerek karın içi basınç artışına neden olucak ek yüklerde idrar kaöagını engellemektir. Bu tip ürünler sıklıkla kadınların sosyal yaşamlarında eklenen ek travmalarda tenis oynamak gibi bazı ciddi egzersizlerde kullanılabilir.Günün ancak belli saatlerinde kullanılabilir.Yerleştirme esnasında hafif rahatsızlık verebilir örneklendirmeye çalışırsak sonda uygulanımı kadar kadında rahatsızlık yaratır.
 
Pesser
Eğer idrar kaçırma problemine neden olan problem ağır prolapsus yani rahmin bir kısmının yada tamamının vajenden dışarı çıkması ise ve hasta cerrahi olamayacak dahili veya cerrahi problemlere sahipse peser ismini verdiğimiz cihazlar yardımıyla organların içeri itilmesi sağlanabilir .Bu yollada idrar kaçırma problemi engellenir.Ancak vajene yerleştirilen bu ürünler zaman zaman günün uygun saatinde çıkartılmalıdır.Ek olarakta ürün temizliğine takıp çıkarma işlemleri esnasında oldukça dikkat edilmelidir
 

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=l6Kka_CuN-c