KIZLIK ZARI BEKARETİN SEMBOLÜ MÜ?
 
Kızlık zarının henüz bozulmamış olması hatalı olarak kadının bekâretinin, yani bir erkekle birlikte olmadığının sembolü ve yine hatalı olarak ilk ilişkide kanama olmaması kadının daha önceden bir erkekle cinsel ilişkide bulunmuş olduğunun kanıtı olarak görülmekte ve birçok masum genç kız bu yüzden tüm yaşamlarını etkileyecek olaylarla karşılaşabilmektedir. Bu durum yalnız bizde değil, birçok kültürde geçerlidir.Fakat kızlık zarı ancak vajinal yolla bir beraberliği ifade eder.
 

KIZLIK ZARI TAM OLARAK NEREDEDİR?

 
Yukarıdaki resimde kadın genital organları önden bakış açısında görülmektedir. Kızlık zarı, vajina girişinin 1-1.5 santimetre iç kısmında yer alan ince bir yapıdır.Anatomik ve fizyolojik açıdan kızlık zarının bilinen bir işlevi yoktur. Genital sistem enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmesine karşın, ortada delik olan bir yapının nasıl olup da enfeksiyonlara karşı koruyucu olacağı tartışma konusu olduğundan bu görüş tam olarak geçerli değildir.
 

KIZLIK ZARI  ANATOMİK YAPISI

Kızlık zarı anatomik olarak vajinayı oluşturan ve “mukoza” adı verilen dokunun vajina girişini oluşturan doku kıvrımıdır. Yani kızlık zarı vajina içinde değil vajinanın hemen girişinde dudakların yaklaşık 1-1.5 cm içindedir ve küçük dudaklara bağlıdır.
 
Kızlık zarı, bu yapısıyla dış genital oluşumlar içinde kabul edilmektedir. Dışarıya bakan ön yüzü “deri”ye, vajina içine bakan arka yüzü ise “mukoza”ya benzer.  Çocukluk çağında daha sert olan doku ergenlikle birlikte östrojen hormonunun salınmasına bağlı olarak değişime uğrar ve esneklik kazanır. Kızlık zarı vajina girişini tamamen kapatmaz, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların dışarıya akmasını sağlayan bir delik bulunur. Bu deliğin şekli ve yapısı kızlık zarı  türlerinin belirlenmesinde kullanılır.
 
Tüm kadınlarda kızlık zarının yapısı farklı ve ortasındaki delik değişik büyüklük ve yapıdadır. İlişki ile kanama olup olmayacağı bu ortadaki deliğin genişliğine ve esnek olup olmamasına bağlıdır. Değişik tipte kızlık zarları vardır. Anatomik olarak kızlık zarı vajinanın hemen giriş kısmında yerleşmiş, en sık görülen şekliyle ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan ufak bir delik bulunan yarı esnek, ince bir yapıdır. Bazı kadınlarda bu yapı çok kalın veya çokince(esnek) olabilir. Bazı kadınlarda ortada bir yerine iki veya daha fazla sayıda delik bulunabilir.
 
En sık görülen şekilleri;
 
Anüler hymen(A); En sık görülen kızlık zarı çeşididir. Kadınların %70-95’inde bu şekildedir. Kızlık zarı halka şeklinde vagina girişinde olup ortasındaki delik de halka şeklindedir. Normal kızlıkzarı yapısıdır. Bazen ortasındaki delik fazla geniş, kanlanması az veya esnek olduğunda kanama olmamaktadır. Bu durumda cinsel birliktelikte “niye kanama olmadı, acaba bakire mi?” endişesi oluşmaktadır.
 
Septalı hymen(B); Nadir görülür, ortasındaki delik bir bant ile ikiye ayrılmaktadır. İlk cinsel ilişkide çok ağrı, aşırı kanama veya cinsel ilişkiye tam girememe şikayeti ile genellikle doktora başvururlar.
 
Kribriform hymen(C); Çok nadirdir. Ortasında birden fazla küçük delik vardır. Cinsel ilişki ile kızlık zarı genellikle yırtılmaz ve doktor tarafından cerrahi müdahale gerekmektedir. Dantel şeklinde görülmektedir.
 
Ksentrik hymen;(D) Yarımay şeklinde alt kısmı kalın ve geniş bir zardır. İlişki ile genellikle yırtılmaz veya çok zorlama ile yırtıldığında şiddetli kanamalar olmaktadır. Genellikle çiftler cinsel ilişkiye girememe şikayeti ile doktora başvurular.
 
Yırtılmış ,bozulmuş hymen; Ancak doktor muayenesi ile değerlendirilebilen kızlık zarının bozulmuş, yırtılmış olması durumu.
 
Esnek, yırtılmayan hymen(E); Cinsel ilişki ile yırtılmayan “esnek kızlık zarı” olarak isimlendirilen durum. Kızlık zarının ortasındaki normalde de var olan delik-açıklık normal kızlık zarına göre daha geniştir. İlişki sırasında yırtılmayıp penisin girmesine kanama olmadan izin verebilen bir oluşum şeklidir. Ancak doktor muayenesi ile değerlendirilebilen bu çeşit kızlık zarında ilişkide kanama olmadığı için genellikle muayene için jinekoloğa başvurmaktadırlar.
 
İmperfore hymen(F); Nadiren doğuştan kızlık zarında delik bulunmayabilir ve bu durum ileride ciddi tıbbi sonuçlar doğurabilmektedir. Adetin başlaması ile kan dışarı akmayacağı için iç genital organlarda her ay adet kanı birikir. Her adet döneminde çok şiddetli ağrı yapar  ve kız çocuğu  “adet olamamaktan, ancak aşırı ağrı duymaktan” yakınır. Kanama tüm rahim ve  vajinayı  doldurmuş ve genç kızda halen ilk adet kanaması gerçekleşmemiş olabilir.. 15 yaşına gelmiş ve adet görmemiş genç kızların, kızlık zarı kontrol edilmelidir. İmperfore hymen durumunda küçük bir operasyon ile kızlık zarını açmak yeterli olmaktadır.
 
 
 
İLK İLİŞKİ MUTLAKA AĞRILIMIDIR? :
Kızlık zarı kadınların %90′ ından fazlasında nispeten ince ve esnek bir mukoza parçası yapısındadır. Kadının kendisini tümüyle hazır hissettiği durumlarda “ön sevişmeyle” bölgede yeterli ıslaklık sağlandığında, erkeğin de yumuşak davranması ve zorlayıcı hareketlerden kaçınması durumunda kadın kızlık zarının yırtılması esnasında ağrı hissetmez, yada çok az bir ağrı hisseder.
 
İLK İLİŞKİDE MUTLAKA KANAMA OLUR MU? :
İlk cinsel ilişkide kanamanın olmaması, kültürümüzde ve diğer bazı kültürlerde kadının bakire olmadığının bir kanıtı olarak kabul edilmektedir. Bu çok büyük bir yanlıştır, zira her kadının anatomik yapısı birbirinden farklıdır. Kızlık zarı bazı kadınlarda o kadar esnektir ki, penis içeriye girdiğinde özelliklede vajina giriş bölgesi yeterince ıslanmış ve kayganlaşmışsa kızlık zarı yırtılmadan kalır. Bu durumda 100 kızdan birinde rastlanabilir. Bazı kadınlarda da kızlık zarının damarlanması zayıf olduğundan zar yırtılmasına rağmen kanama gerçekleşmeyebilir. Bazı yüksek kenarlı, fazla damarlı ve etli (kalın) kızlık zarları normalden fazla kanayabilir. Hatta bazan bu durumlarda bir takım cerrahi müdahaleler gerekebilir. Ancak bu tür olumsuzluklar oldukça nadir görülmektedir
 
Vajinal kanama her zaman kızlık zarının bozulduğunu göstermez .Bazı durumlarda kızlık zarı bozulmaz ancak dış kısımlarda yırtık ya da sıyrık olabilir ve buralardan kanamalar görülebilir.
 
KALIN KIZLIK ZARI OLMASI İLİŞKİYE ENGEL MİDİR?
 
 Bazı durumlarda ilk cinsel birleşme birinci denemede ve sonraki birkaç denemede gerçekleşmeyebilir. Bunu en sık görülen nedeni sanıldığı gibi kızlık zarının kalın olması değildir. En sık görülen neden, genç kadının kendisini cinsel ilişkiye hazır hissetmemesidir. Bu durumda kadın kendini gevşetmeyecek, vajinanın girişinde yer alan güçlü kaslar kasılı kalacak ve vajina giriş bölgesinde yeterince ıslanma ve kayganlaşma olmayacağından penisin vajinanın girişinde yer alan kas ve kızlık zarı engelini aşması zor olacaktır. Pek az da olsa diğer bir neden de kızlık zarının gerçekten kalın olmasıdır. Jinekoloji kliniğine “ilk ilişkiyi başaramama” sebebiyle baş vuran kadınların bir kısmının özgeçmişinde arka arkaya yapılan ilişki girişimleri sonuçsuz kalmıştır ve muayenesinde de gerçekten de kızlık zarı kalındır. Bu durumlarda bazen cerrahi müdahale  ile kızlık zarının doktor tarafından küçük bir operasyonla açılması gerekebilir.
 
ZARIN YIRTILMASINA BAĞLI OLAN KANAMA SÜRESİ
 
 Kızlık zarının yırtılması esnasında yırtık bazen  kızlık zarından vajinaya doğru genişleyebilir. “Deflorasyon” (kızlık zarının yırtılması) kanaması olarak adlandırılan bu durum genellikle ön sevişmenin yetersiz olmasına rağmen yapılan girişimden kaynaklanmaktadır. Çoğu durumda erkek, kadının ağrı duymasına duyarsız bir şekilde girişimi sürdürmüş ve yırtık olması gerekenden daha büyük olmuştur. Normalde kızlık zarı bozulduğunda kanama en geç yarım saatte durur. Geniş bir yırtık oluştuğunda ise ya hemen başlayan şiddetli bir kanama yada ilişki bitmesine rağmen uzun bir süre  devam eden kanamalarda söz konusudur. Yapılan jinekolojik muayenede yırtığın yeri tespit edildikten sonra lokal anestezi yada geniş yırtıklarda genel anesteziyle yırtık onarılarak kanama durdurulur. Anlaşılacağı üzere, tamamen doğal bir olay olması gereken “ilk gece” bazı durumlarda aynı gece yada takip eden günlerde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı’na  başvurulmasını gerektirebilmektedir.
 
Kalın kızlık zarı gibi, çiftlerin elinde olmayan nedenlere bağlı normal dışı durumlar için erkeğin ve kadının yapabileceği bir şey elbette ki yoktur.
 
COİT YIRTIĞI NEDİR  (ACİLDE BALAYI)?
 
Özellikle erkeğin çok aceleci ve sert davranması durumunda bazı  kadınlarda eğer kendini sıkıyorsada  zarla birlikte vajina dokusu da yırtılabilir. Bu durum çok aşırı kanamayla seyreden ve büyük olasılıkla dikiş atılarak tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Kızlık zarının çok aşırı sert yapısı olması da bu duruma katkıda bulunabilir.
 
Normalde ilk ilişkide oluşan kanama en geç yarım saatte durur. Eğer kanama çok şiddetli olursa veya uzun süreler geçmesine rağmen durmazsa böyle bir durum söz konusu olabileceğinden acil müdahale edilebilecek bir merkeze başvurmak gerekir.Bazı durumlarda ilk ilişkide kanama olur, yırtık yeri iyileşir, daha sonraki ilişkilerde tekrar kanar. Bu da kızlık zarının aşırı sert veya fazla “damarlı” olmasından kaynaklanır.
 
 
 
KIZLIK ZARI YIRTILDIKTAN SONRA HAVUZA – DENİZE GİRMEDE(Balayı problemi) BİR SAKINCA VAR MIDIR?
 
Kalın olan kızlık zarının yırtılması sonucu fazla kanama ve yırtık olabildiği için 2-7 gün denize-havuza girmemek daha uygun olabilmektedir.
 
EL İLE VEYA MASTURBASYON YOLU İLE KIZLIK ZARI YIRTILABİLİR Mİ?
 
Vagina içine parmaklar girdiği veya başka yabancı cisim uygulandığı zaman yırtılabilmektedir. Fakat vagina içine herhangi bir şey uygulamadan yapılan mastürbasyonda kızlık zarı yırtılmaz.
 
KIZLIK ZARI SÜRTÜNME İLE BOZULUR MU?
 
Kızlık zarı yalnızca sürtünme ile bozulmaz. Yalnızca içeriye yabancı bir madde sokulması, vajinaya darbe alınması veya penisin girmesi ile yırtılma olmaktadır
 
ANAL SEKS SIRASINDA KIZLIK ZARI ZARAR GÖRÜR MÜ?
 
Hayır görmez, fakat ters ilişki (anal seks)  cinsel-genel sağlık açısından doğru bir cinsel birleşme şekli değildir.Bulaşıcı hastalıkların yayılımı ve başlangıcı ıçin davetiye verebilir.Dinimizce günah sayılmıştır.
 
KIZLIK ZARININ NE ZAMAN VE NASIL YIRTILDIĞI ANLAŞILIR MI?
 
 Yırtılmanın üzerinden 7-10  gün geçtikten sonra, bu yırtılmanın yeni mi yoksa ne zaman yırtıldığını söylemek ve zaman tahmini yapmak mümkün değildir.
Kızlık zarının  nasıl yırtıldığı da bilinemez, ilişkide penis ile mi, parmak veya başka bir cisim ile mi veya kaza – travma sonucu ile mi yırtıldığınıda  muayne ederek  anlamak mümkün değildir.
 
KOLAYLAŞTIRICILAR (LUBRİKANTLAR) NEDİR?
 
Ağrıyı ve korkuyu azaltmak için çiftlerin psikolojik olarak cinsel ilişkiye hazır olmaları önemlidir. Ön sevişme vajinal salgıyı arttıracağı için beraberliği kolaylaştırır. Eğer kızlık zarınız kalın ise veya fazla korkunuz var ise, doktorunuzun önereceği kayganlaştırıcı yardımcı olacaktır.
 
ÖNCEDEN KAÇ KİŞİYLE İLİŞKİYE GİRDİĞİ ANLAŞILABİLİR Mİ?
 
Bir bayanın yapılan jinekolojik muayenesi sonucunda önceden kaç kişi ile ilişkiye girdiğini tespit etmek mümkün değildir. Bunu gösteren herhangi bir test de bulunmamaktadır.
 
İLK GECE ERKEĞE DÜŞEN GÖREVLER :
 
İlk cinsel deneyimin mutlaka ağrılı olması gerekmez. Kadın kendini yeterince gevşettiğinde, erkek de yumuşak davrandığında ağrısız bir ilk deneyim gerçekleşmesi çok muhtemeldir.Kadınların ilk deneyimlerinde en önemli korkularından biri gebe kalmaktır. Bu yüzden erkeğin prezervatif kullanması veya kadının doktoruna danışarak uygun bir korunma yöntemini kullanmaya başladıktan sonra ilişkide bulunması en idealidir.
 
Başarılı bir ilk gece için kadının yapması gereken; eşine hazır olduğu yada hazır olmadığı mesajını net olarak verebilmesi, ön sevişme aşamasının kontrolünü kendi eline almasıdır. Erkek de kontrolü kadına bırakmada gönüllü olmalıdır.
Erkek ise kadının kendisinden farklı doğasını kabul etmeli, bir kadının cinsel ilişkiye hazır olmasının erkekten daha uzun sürdüğü gerçeğini göz önünde bulundurmalıdır.
Daha sonraki ilişkilerinin aynısı olabilecek ilk ilişkide erkek, kadının gevşemesi ve rahatlaması için elinden geleni yapmalı ve çok sabırlı olmalıdır.
Kadının ileri cinsel hayatını da göz önünde bulundurarak erkek ilk ilişkide aşırı zorlayıcı hareketlerden kaçınmalıdır.
Bunu erkek içinde son derece gerginlik yaratan bir durum olduğu göz önüne alınmalıdır.
Kadının ilk cinsel deneyiminde erkeğin üzerinde düşen görev fazla olacağından, onda da gerginlik ve korku olması normaldir. Erkekler bunun için cinsel ilişkiden sonra “nasıldım ama?” yolunda konuşmalar yapabilir. Ancak kadının ruh halini göz önüne alarak bundan kaçınıp “nasıl hissediyorsun?” şeklinde sorması daha uygun olacaktır
 
MUAYENEDE KIZLIK ZARININ SAĞLAM OLUP OLMADIĞI ANLAŞILABİLİR
 
Kadın – Doğum uzmanının yaptığı bir muayenede kızlık zarının yırtılmış olup olmadığı, yırtılmışsa bunun eski bir yırtık mı, yeni bir yırtık mı olduğu anlaşılabilir. Ancak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları resmi bir kurumda adli tabip olarak görevli olmadıkları sürece bu muayeneyi yapmamayı tercih etme veya muayene sonucunda rapor vermeyi reddetme özgürlüğüne sahiptirler.
 
Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanları ne yazık ki genç kadınların “kızlık zarı muayenesi” için kliniğe getirilmelerine ve böylece kişilik haklarının aşağılanmasına tanık olmaktadırlar.
 
 
 
BAKİRE BİR KADININ JİNEKOLOJİK MUAYENE OABİLİR Mİ?
 
Jinekolojik muayenenin en önemli aşamalarından biri vajinanın ve rahim ağzının gözlenmesi için yapılan spekulum muayenesidir. Günlük uygulamalarında bakire olanların muayenesinde çoğunlukla bu işlem uygulanmamakta ve elle muayene makattan yapılmaktadır. Bakire bir kadının değerlendirmesinde yalızca karından yapılan ultrasonografi yeterli değildir. Akıntı, kasık ağrısı gibi şikayetlerin değerlendirmesinde kızlık zarına hiç bir zarar vermeden makattan muayene yapılması mümkündür ve ihmal edilmemelidir
 
 
 
BAKİRE OLARAK GEBELİK OLUŞABİLİR Mİ?
 
Gebelik oluşması için kızlık zarının bozulması şart değildir. Esnek olan bir zar tam bir cinsel ilişkide bozulmamış olmasına karşın gebelik oluşabilir. Diğer bir yol da özelikle genç doğurganlığı yüksek çiftlerde genelikle çıkarken veya nişanlıyken yaşanmışlıklarda  erkeğin kızlık zarına çok yakın bir yere boşalmasıdır ki  spermler oldukça hareketli hücreler olduklarından vajinanın girişinden rahim ağzına ve buradan da iç genital sisteme geçerek gebeliği başlatabilirler.
 

KIZLIK ZARI  TAMİR EDİLEBİLİNİR Mİ? KIZLIK ZARI DİKİMİ NASIL YAPILIR?

 
 Kızlık zarı ülkemizde ve dünyanın belli bölgelerine halen sosyal ve kültürel önemini korumaktadır. Kızlık zarının henüz bozulmamış olması hatalı olarak kadının bekaretinin, yani bir erkekle birlikte olmadığının sembolü ve yine hatalı olarak ilk ilişkide kanama olmaması kadının daha önceden bir erkekle cinsel ilişkide bulunmuş olduğunun kanıtı olarak görülmekte ve birçok masum genç kız bu yüzden tüm yaşamlarını etkileyecek olaylarla karşılaşabilmektedir.
 
Kızlık zarı tamirine  hymenoplasti veya  hymenoplasti  ismi verilir. Kızlıkzarı tamiri kadın doğum uzmanları tarafından yapılır ve bu işlemin yapılıp yapılmadığını yine kadın doğum uzmanları ve adli tabipler anlayabilirler. Her kadın doğum uzmanı değişik sebeplerden dolayı bu işlemi yapmaz. Kızlık zarı dikilmesi iki şekilde yapılır.
 
 
 
Kalıcı: Cinsel birleşmeden veya  evlenmeden çok  önce yapılan estetik bir düzeltme ile yapay bir kızlık zarı yapılmaktadır. Flep yöntemi kızlık zarı onarımında  kalıcı ve güvenilir yöntemdir. Flep yönteminde vajina girişinden kaldırılan iki damarlı flep ile kızlık zarı yeniden yapılabilmektedir. Ancak bu ameliyatın başarılı  olması için tecrübe gereklidir. Flep yöntemi için kızlık zarının ne zaman yırtıldığı önemli değildir. Ayrıca daha önceki ilişki sayısı ve süresinin de önemi yoktur. Damarlı dokulardan oluşturulduğu için neredeyse orijinal kızlık zarına göre kanama olasılığı daha yüksektir.
 
Geçici: Evlenmeden 2-3 gün önce kızlık zarına konan dikiş ile yapılmaktadır. Her iki yöntem de fazla kanama ve operasyon riski olmayan ve kısa sürede (15-30 dakika) tamamlanan uygulamalardır. Kızlık zarı tamiri uygulamaların yapılması etik ve hukuki olarak tartışmalı olan önemli bir toplumsal problemdir.
 
Ameliyat sonrası antibiyotik ve ağrı kesici kullanılır. Kızlık zarı flep yöntemi ameliyat sonrasında cinsel bölgede gerginlik oluşturacak hareketlerden kaçınmalısınız. Barsakları yumuşak tutmalı, kabız olmamalı, uzun süre ayakta kalmamalı, cinsel bölgeyi kuru ve temiz tutmalısınız.