Klamidya ebfeksiyonu chlamydia trachomatisten kaynaklanır. Bu bakteri kadınlarda serviks ve üretra ve rektum hem erkek hem de kadınlarda bulaşabilir. Az olmakla beraber klamidya da boğaz ve göz dahil olmak üzere vücudun diğer bölümlerine, etkileyebilir.

Klamidya özellikle kadınlar arasında, hiçbir belirtisi vermeden asemptomatik . Tedavi edilmediği takdirde, klamidya sonraki kadın yaşamında infertilite ye kadar (kısırlık) neden olabilen ciddi sorunlara neden olabilir.
Klamidya belirtileri genellikle maruz kaldıktan 1 ila 3 hafta görülür ancak çok daha sonra ortaya çıkabilir. Klamidya ile enfekte kadınların% 70-75 ve (belirti görülmez) asemptomatik erkeklerin önemli bir bölümü de hiç bir belirti olduğu tahmin edilmektedir.
Kadında klamidya belirtileri
• iltihaplı serviks nedeniyle vajinal akıntı artış;
• sık sık idrara çıkma ve idrar yaparken ağrı
• cinsel ilişki sonrası veya sırasında kanama ağrı
• alt karın ağrıları;
• düzensiz adet kanaması.
 
Erkeklerde klamidya belirtileri
• iç çamaşırı leke olabilir penis gelen bir beyaz / bulanık ve akıntı;
• idrara yanma hissi ve / veya ağrı olduğunda;
• testislerde ağrı ve şişme.
Klamidya nasıl bulaşabilir:
• korumasız olarak vajinal ,anal, oral seks ile bulaş
• vajinal doğum sırasında anneden bebeğine;
• Genital enfeksiyonu olanların parmak üzerindeki enfeksiyonu Gözlerine de aktararak oculer klamıdyaya neden olabilir
 
 Klamıdya Tanısı nasıl konulabilir
 
Klamidya testi bir kişinin enfekte olup olmadığını kesin olarak öğrenmek için tek yoldur. Hastanın idrar örneği veya vajinal muayne yapılarak bir çubukla (ya bir doktor ya da hemşire tarafından) alınan vajinal akıntı örneği ile test edilebilir. Erkekler içinde, ya bir idrar örneği veya penisin ucunda yada üretra ağzından alınmış sürüntü ile tanısal test yapılabilir. Birçok labratuvar artık sadece bir idrar örneği almak yoluyla güvenli sonuca ülaşabilmektedir.
Klamidya tedavisi
Enfeksiyon tanısı konduktan sonra klamidya tedavisi basit ve etkilidir. Tedavide kullanılan antibiyotik tabletler hasta tarafından düzgün ve doğru alınırsa yüzde 95 etkili olabilir kısa bir sürede şifa sağlanabilir.Eğer hasta bebek istiyorsa yani korunmuyorsa hamile olma olasılığına karşı doktorun haberdar olması önemlidir. Tedavide aksamalar olabilir aksi halde en baştan başlamak gerekebilir.Bunlara ek olarak hastanın son 6 ay içindeki cinsel partnerleride sorgulanıp test edilmeli ve ihtiyaç durumunda tedaviye alınmalıdır.
Klamidya komplikasyonları
Kadınlarda
• Pelvik inflamatuar hastalık (PID) – fallop tüpleri rahim,ve yumurtalıkların enfeksiyonu olarak tanımlanabilir. PID geçirmiş hastalarda ektopik gebelik (rahim dışı gebelik) , erken doğum riskini gibi gebelik komplikasyonlarında artış beklenebilir.Tekrarlayan PID enfeksşyonları fallop tüplerine zarar vererek tıkayabilir fonksiyon kaybına neden olabilir sonuç olarak doğurganlıkta azalma veya infertilite sorunlarına yol açabilir.
• Servisit – serviksin iltihabına serviksit denir. Belirtile arasında sarımsı bir akıntı, pelvik ağrı , bel ağrısına ve cinsel ilişki sırasında ağrı sayılabilir. Kronik servisit durumlarında ise serviksteki yoğun inflamasyon yani iltihap sevikal kistlerin gelişimine neden olurlar.
klamidya komplikasyonları kadınlarda erkeklerden daha az görülür
Hamile bir kadında tedavi edilmemiş klamidya enfeksiyonu güvenle tedavi edilebilir . Enfeksiyonun potansiyel bir göz veya akciğer enfeksiyonu oluşturmadan gebelik sırasında tedavisi mümkündür ek olarak enfeksiyon doğumda bebeğe geçebilirki bu durum önlenmelidir. Gebelikte enfeksiyon belirlenirse doğru antibiyotikler verilebilir ve tedavi sağlanabilir.
 
 Erkeklerde
 
• Epididimit – ağrılı testisler ve akıntı bildirerek hasta başvurusu ile gelebilirler hastalarda infertiliteye neden olabilir.
• Üretrit – Penisten gelen sarı irin gibi akıntı, iltihap idrar borusu (üretra) penis ucunda toplanır ve kolayca idrara çıkma yeteneğini etkileyebilir potansiyel böbrek sorunlarına yol açabilir. Üretra daralmasına nedenolduğu durumlarda tedavi edilmezse böbrek sorunları olabilir
• Reaktif artrit – Eklem semptomları görülebilir gözleri , üretra ve çeşitli yerlerdeki enfeksiyonların reaktif cevabıdır.
Klamidyadan korunma
Prezervatif kullanımı sexüel yolla geçen hastalıklara karşı koruma sağlayarak seks riskini azaltır . Bir cinsel sağlık kliniği de cinsel yolla bulaşan hastalıklar için test alma ve koruyucu yöntem bilgileri sağlayarak , cinsel ilişkide bulunmadan önce hastalığı önlemeye yardımcı bilgiler sunar.
Değerli dostlar Cinsel sağlık kliniği veya doktora bilgilenmek ,komplikasyonları önlemek için mümkün olduğunca sık ziyaret edin. Ülkemizde halen tabu olmasına ihmal edilmesine rağmen ABD ve İngiltere gibi ülkelerde, tüm gebelere, cinsel aktif insanlara cinsel yolla bulaşan hastalıklar için bir test sunulur bilgilendirilir ve cinsel yönden aktif kadınların yılda en az bir kez cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından taranması önerilir.