Kadınların emzirme sırasında kullanabileceği kabul edilebilir bir kontraseptif yöntemdir. Emziren kadınlar için büyük nöroendokrin gelişme döneminde dışsal steroidlere yenidoğan maruz kalmaması için doğumdan sonraki 6 haftadan sonra POP (progestin-only  pills) başlatılması önerilir. Doğum sonrası İlk 6 haftadan sonra veya kadının hamile olmadığından emin olabildigi her zaman başlatılabilir. Ancak yanlışlıkla gebelikte başlatılan bir preperat olsa bile fetus için bilinen herhangi bir risk yoktur.

Nonhormonal yöntemlerin emzirme üzerinde etkisi yoktur çünkü bebek dışarıdan steroide maruz değildir. Bu nedenle emzirme döneminde nonhormonal yöntemleri tercih edilmelidir.
Bunun yanında 6 ay doğum sonrası emzirme durduktan sonra bir kadın başka bir aile planlaması yöntemi için geçiş zorunlu değildir.
Öneri: Emziren kadına her zaman nonhormonal yöntemlerine uygun şekilde yerleştirilebilir. Uterin involüsyon tamamlanana kadar  doğum sonrası ilk 48 saat içinde spiral (RIA) takılı değilse postpartum RIA takmak anlamlı değildir. Progestin salgılatıcı RİA (Hormonlu spıral) doğum sonrası 6 hafta kadar sonra takılabilir.
 
Günün hangi saatinde POP (progestin-only pills) almak en doğrudur? 
POPun  emzirme sırasında etkin kullanımı için günün herhangi bir saatinde alınabilir. Hasta her gün bir hap almayı unutmamamalıdır ona yardımcı olması  için belirli bir süre seçmesini isteyebilirsiniz bu yolla hatırlatmalar unutmama konusunda  yardımcı olabilir.
Emzirme sürecindeki kadınların düşük doğurganlık potansiyeli nedeniyle hapını unutan bir hasta  günün farklı saatlerinde  de olsada  POP alsa bile anne sütü ile birlikte kullanımı sinerjik etki ile gebelikten korumada yeterli etki saglayacaktır. Klinik çalışmaların verileri gebelikten korumada emzirme sırasında POP kullanımının son derece yüksek etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ancak kadın emzirmeyi bırakma sürecindeyse ve korunmaya POP alarak devam ederse, o zaman, tercihen akşamüstü veya cinsel aktivitenin olmasında 4-5 saat önce her gün aynı zamanda POP alması önemlidir.
 
Emzirme süresince antimalarial (sıtma) ilaç kullanımı nasıl olmalıdır? 
Antimalaryal ilaçlar oral kontraseptiflerin etkinliğini azaltan bir kanıt yoktur.
Klorokin ve ilgili antimalaryaller anne sütü ile atılır. Klorokin, primakin ve tetrasiklinlerin oral kontraseptif hormon düzeyleri üzerinde herhangi bir etkisi gösterilmemiştir ve POP etkinliğini azalttığı bilinmemektedir.
 
Emzirme sırasında şiddetli ishal ve/veya kusma varsa?
Emzirme sırasında kadın  amenorrheic ise  yedekleme yani ek ilaçlama yöntemi ile hem emzirme yoluyla yeterli gebelik koruması sağlanmalıdır. POP kullanımı ile sinerjik etkiye ihtiyaç vardır. Bazı programlarda tavsiye edilen ise 48 saat için bir yedekleme yöntemi ile şiddetli kusma veya ishal durduktan sonra 7 gün boyunca kullanmanız önerilir.
 
SEXUEL İLİŞKiYE GİRMEME (sexuel oruç)
 
Etkinliği: % 100
Yoksunluk nedir (sexuel oruç)?
Burada çiftler Anal, vajinal veya oral ilişkiden kaçınarak korunurlar.
Kaçınma avantajları: İstenmeyen gebelik riski yoktur. Cinsel yolla bulaşan bir hastalığı kapma riski yoktur genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar ile enfekte olan hastalarda tercih edilebilir bir metod olarak kullanılabilir. Duygu ve sevgilerini ifade etmek için diğer yollarla başka seçenekler ile kendilerini ifade ederler. Burada evlilik kurumunun sex tabanlı bir yapı olmadığının tam anlamıyla anlaşılması ve sevgileri ifade etmenin diğer yollarının yeniden hatırlanması gerekir tıpkı flört ettiğiniz günlerde olduğu gibi. Cinsel Oruç uygulamalarında en büyük sıkıntı her iki eşin de bu seçimi onur kabul etmesi gerekliliğini farkedimesidir. Çiftler mükemmel iletişim becerilerine sahip olmalıdır; evet, evet demek olmalı ve hayır da hayır anlamına gelmesi gerekir.
 
Sevgili okurum nonsexual yollarla duygularınızı ifade etmede rahat mısınız?
Sizin dini veya ahlaki inançlarınız bu yöntemi uygulamaya  uygun mu?
Yoksunluk sizin için en iyi karar mı?
Klinisyen, aile planlaması kliniği personeli, eşiniz, arkadaşınız, ya da başka bir aile üyesi ile bu yöntemi tartışmak istiyor musunuz?