Jineko Estetik

Bekaret Testi

 

BEKARET TESTİ 

Bekaret sadece Türkiye’ye özel bir olgu değildir. Çin’de, Italya’da da bekaret önemli sosyal bir konudur. Bakire olmayan kızlar evlenilemez olarak nitelendirilip kendi ev halkı tarafından dışlanabilirler. Bekaret kızın ve kızın ailesinin onuru olarak algılanmaktadır. Dolayısıyla evli olmayan kızlar aile büyükleri tarafından yakın takip altındadırlar ve uygunsuz cinsel aktivitelerin teklif edilmesinden korunurlar.

Kızlık zarının fiziksel olarak yırtılması cinsel aktiviteden bağımsız bile olsa bekaretin kaybedilmesi anlamına gelir. Kızlık zarının yırtık olması, nedenine bağlı olmaksızın, esas önemi teşkil eder.

Nedeni belli olmayan eski kızlık zarı yırtıkları tespit edilen kadınların medikal raporlarında muayene olan kadınlar “bakire değil “ olarak adlandırılmıştır. Aile bireylerinin isteği ile devlet ve özel hekimler bekaret muayenesini erişkin veya çocuklara yapmaktadır. Çoğu durumda erişkinler bu hareketleri ile kızlarının ünlerini koruduklarına inanırlar. Bunu kızlarının tüm yorumlara karşı hala bakire olması veya kızlarının kızlık zarının kaza sonucu, evlilik dışı cinsel aktivite harici yırtıldığını belgeleyerek yaparlar.

Muayene önerildiğinde çoğu erişkin kız “kabul etmeme” hakkını kullanmaz. Küçük çocuklar için karar ebeveynlere verilmiştir. Uluslar arası kanunlar bekaret muayenesini ebeveynlerin insiyatifine bırakıldığını açıkça belirtmediyse de bu muayene invazif ve küçük düşürücüdür. Bunun neticesinde lise dönemi kızlarda intiharlar görülmektedir.

Jinekologlara göre kızlık zarının durumu bekareti belirlemede karar verici değildir. Zorla cinsel ilişkiye ait fiziksel bulgular (vajen dokusunda yırtıklar, morluklar, meni varlığı şikayetçi olma konusunda anlamlı delil olmakla beraber, tek başına bekaret ilişkili değildir. Türk ceza hukuku kadının onurunu devletin işi olarak görmektedir. Çoğu seks cinayeti Türk ceza kanunda kadının bekareti ve onuruna etkisi ile tanımlanmaktadır. Kadınlara yönelik cinsel saldırı “Toplum huzuru ve Aile Kurumuna yapılmış” olarak değerlendirilmektedir. Diğer saldırılar ise “ Bireylere karşı yapılan saldırı” olarak tarif edilir. Toplum ahlakı ve aile düzenini bozucu suçlar, tecavüz, toplum içi ahlaksız davranış, topluluk içi cinsel ilişkide bulunma, 15 yaşını doludurmuş genç kızın bekaretini evlenme vaati ile bozma, veya erişkin bir kadını güç, şiddet, tehdid veya yalan ve evlenme vaati ile alıkoymadır. Bu suçların hepsinde karar kurbanın bekaretine göre verilmektedir. Bir kıza evlenme sözü verip bekaretini almak bir suçtur. Tıbben bekaretin kaybolduğunun bildirilmesi taciz, tecavüz ve evlenme vaati ile bekaretin alınması suçları için delil teşkil etmektedir. Bu suçlardan birisi ile suçlanan erkek kadınla evlenerek ceza almaktan kurtulabilir. Eğer aile üyeleri tarafından tecavüz veya “bekaretin bozulması” hakkında suç duyurusu yapılırsa kızın vajinal muayene olması gerekebilir.

Suçlama sonrası yapılacak jinekolojik muayeneler sadece hakim veya savcı isteği ile yapılabilir.

Insan Hakları Evrensel Bildirgesi, Sivil ve Politik Haklar Uluslar arası Anlaşması, Avrupa Insan Hakları Konvansiyonu, bireyleri aşağılayıcı uygulamalardan korurken ayırım göstermeden devletin güvencesi altında kişinin özelini sağlamaktadır.

Türkiyede erişkinlerde istemli cinsel ilişki illegal değildir. Dolayısıyla evli olmayan kadınların kendilerinin izniyle girdikleri cinsel münasebetler için koruma altındadırlar.

Bekaret testi, Türkiyenin onayladığı Insan Hakları Evrensel Bildirgesi, Kadınlara Yönelik Her Türlü Ayırımcılığın Kaldırılması Konvansiyonu, Avrupa Insan Hakları Konvansiyonu ile garanti altına alınan özgürlüğü çiğnemektedir. 

Video
Kliniks Hakkında

 

Doç.Dr.Sevtap Hamdemir Kılıç

1970 kayseri doğumluyum.İlk,orta ve lise eğitimimi Ankara"da tamamladım.!986 Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde tıp eğitim hayatıma başladım.1992 yılında doktor oldum.1997 yılında Dr.Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları ve Doğum hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlık Eğitimimi tamamladım.2004 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji Embryoloji ABD da doktora eğitimimi tamamladım.Bu yolla tüpbebek uygulamaları ve gelişimi konusunda binlerce hastaya faydalı olabilme şansım oldu.Saglık Bakanlığı Yardımcı Üreme Teknikleri Sertikasyon Programlarını hem kadın hastalıkları ve doğum hemde tüpbebek labratuvar uygulamalarında tamamladım. Ardında    Zekai tahir Burak Kadın Hastalıkları Hastanesinde  infertilite-tüpbebek kliniklerinde idari sorumluluklarda  çalıştım. 2010 yılında kadın hastalıkları ve doğum alanında doçent ,ünvanını kazandım.  Ardından 2011 yılında yüksek Riskli Gebelikler alanında yapmış olduğum uygulamalar nedeniyle perinatoloji yani Yüksek Riskli Gebelikler Uzmanı ünvanını kazandım.Meslek hayatım boyunca yurtdışı ve yurtiçi pek çok dergide yayınlanmış 70 i aşkın makale ve çok sayıda bilimsel toplantıda katılım ve konuşmalarım olmuştur. 

Kurumsal 

Kliniks Ankara  20 yılı aşan hizmeti boyunca sahip olduğu tıbbi  bilgi ve tecrübeyi, siz değerli  hanımlar ile paylaşmanın heyecanını duyar. Kurulduğu günden itibaren sağlığınızı koruma  konusunda görev yapan uzman kadroya sahip olmuştur;

Kadının hayat döngisiünde genç kızlıktan menapoza kadar yaşayabileceği adet düzensizliği,gebelik,myom,jinekolojik sorunlar,yumurtalık kistleri,rahim sarkması ve beliklide bebek isteği ,çocuk sahibi olamama gibi ihtiyaçlarınızda  hizmet vermektedir.

Tüm bunlara ek olarak psikolog ve cinsel sağlık uzmanlarımız ile kurduğumuz deneyimli kadromuzla  vajinusmus ve cinsel sağlık sorunlarında da  tedavi hizmeti sağlamaktadır.

Hizmetlerimizle Türkiye”nin her yerinden ve yurtdışından birçok hastaya fayda sağlamanın gururunu yaşıyoruz.

Orta ölçekli bir  sağlık kurumu  olmasına rağmen kurulduğu ilk andan itibaren kaliteye verdiği önem , zoru başarma azmi  ve içimizdeki insan sevgisi ksayesinde kısa sürede  tanınmış ve bu ilkelerinden asla vazgeçmemiştir.Amacımız ve  değişmez prensibimiz  daima kalite, sağlıklı hizmet, zamanında yanınızda olabilmenin mutluğu olmuştur.

Hizmette başarı ve sürekliliğin teminatı hizmette kalite ve insan sevgisi  prensibiyle çalışan tüm personelimiz, gösterdiğiniz yakın ilgi, sonsuz güven ve desteğinizden ötürü teşekkür ederek sizlere bugün ve gelecekte hizmet vermeye devam edecektir.Kliniks; kuruluşundan bu yana hasta haklarını uygulamayı prensip edinmiş olup, modern tanı araçları ve uygun tedavi yöntemleriyle hastaları için bir güven kaynağı olmuştur.

Kliniks Anlaşmalı Kurumlar

Eureko Sigorta

Genel Yaşam, Marphe Sigorta

TBMM

İş Bankası

Vakıflar Bankası

Merkez Bankası

Axa Oyak sigorta

Acıbadem sigorta

Güneş sigorta

 

ile anlaşmalı olup, ayrıca bir çok özel sigortalı hastaya da ücretsiz hizmet verebilmektedir.

 


Duyurular ve Gelişmeler

Kullanıcı Anketi

Doktorunuzdan ne Beklersiniz
İlgi
Sevgi
Bana Özel Davranması
Hepsi

Merkezimizden Görüntüler

Üye olun bizi takip edin!

e-Posta Adresiniz :
İsminiz :

Yeni Yorum Ekle

İsim Soyisim
Eposta
Yayınlanmayacaktır
Yorum
İsim Soyisim
Telefon
E-Mail
GSM
Mesajınız
                          Tüm hakları saklıdır. ©2012